KODLAMA NEDİR ?

Belirli bir amaca ulaşmak için oluşturulan algoritmanın herhangi bir programlama dilinde yazılarak bilgisayar tarafından işlenmesine programlama denir. Dünyada ne kadar fazla programlama dili olsa da programlamada en önemli konu bir çözümün olmasıdır. Eğer bir algoritma, amaca ulaşmak için belirlenmiş bir çözüm yok ise program da olmaz.

Biz insanların aksine bilgisayarların kendi başına konuşma ve insanlarla iletişime geçme gibi gelişmiş yetenekleri yoktur. Bir bilgisayar, bir cep telefonu veya bir tabletin ihtiyaçlarımızı karşılaması için ona neler yapmasını gerektiğini bizler söyleriz. Bu tür elektronik aygıtlara yapmasını istediğimiz şeyleri söylemek için programlama dili adını verdiğimiz dilleri kullanırız.

 

NEDEN KODLAMA EĞİTİMİ ?

Uzmanlara göre, küçük yaşta kodlama eğitimi almak çocuğun bilişsel zekasını aynı zamanda eleştirel bakış açısını ve problem çözme yeteneğini geliştirmektedir. Teknolojik gelişmeler sayesinde algoritmik düşünme becerisini geliştiren programlamayı hem eğlenceli hem de öğretici hale getirmek artık mümkündür. Özet olarak programlama öğrenmek insana; sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi yetiler kazandırıyor.

Bugün dünyadaki en büyük en değerli şirketlerin arasında yer alan Microsoft, Google, Facebook, Apple gibi şirketlerin kurucularının en önemli ortak özelliği küçük yaşta programlama öğrenmiş olmalarıdır. Hatta aralarında Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Sergey Brin’in de olduğu ekip Amerika’da programlamanın yaygınlaşması için Code.org’u kurdular.